Pnącza w ogródku

pnącza

Pnącza są roślinami krzewiastymi wspinającymi się na ścianach lub innych podporach.  Pnącza dzielą się na wijące i czepne. Pnącza wijące wspinają się po podporze przez owijanie się wokół niej. Pnącza czepne wspinają się przy pomocy specjalnych narządów czepnych, którymi mogą byś wąsy czepne, korzenie czepne, międzywęźla bocznych pędów lub nawet ogonki liściowe. Jeśli pnącza wijące wymagają stosowania konstrukcji typu słup lub pergola, pnącza czepne mogą się wspinać bezpośrednio na ścianach.

Gdzie stosować pnącza

Właściwy dobór miejsca na posadzenie pnącza jest bardzo istotny. Wybierając miejsce na posadzenie pnącz należy uwzględnić fakt, że pnącze po zaaklimatyzowaniu się może rosnąć kilka, a nawet kilkanaście metrów od miejsca posadzenia. Sadząc pnącza przy ścianach budynków należy uwzględnić lokalizację okien i ewentualnie drzwi, ponieważ pnącza mogą je zarosnąć. Przy sadzeniu pnączy przy ogrodzeniach należy uwzględnić lokalizację furtek i bram , a także sposobu ich otwierania, aby po rozrośnięciu się nie przeszkadzały.

Najciekawsze pnącza ogródkowe

Przegląd pnączy ogródkowych przeprowadzimy w porządku alfabetycznym.

Aktinidia jest pnączem wijącym i potrzebuje podpory typu kratka lub pergola. Ma piękne duże kosmate grube liście w kolorze intensywnej zieleni. Owoce aktinidii nazywają się kiwi, przy czym w naszej strefie klimatycznej jeśli nastąpi zawiązanie owocu to są one nieduże, ale smaczne. Bluszcz jest pnączem czepnym i potrafi się na wysokość kilkunastu metrów. Bluszcz zarastający ściany nadaje romantycznego uroku domowi. Bluszcz nie lubi nadmiernego nasłonecznienia i jest jedną z nielicznych roślin, które można sadzić na północnej ścianie domu. Bluszcz kwitnie jako jedna z ostatnich roślin w ogródku we wrześniu i nawet na początku października. Jest niesłychana gratka dla wielbicieli owadów zapylających, które do kwitnącego bluszczu zlatują się za wszystkich stron. Kwity bluszczu są małe niepozorne w kolorze zieleni. Kokornak jest bardzo interesującym pnączem wijącym.  Może się wspiąć nawet na dziesięć metrów. Kokornak ma nieprawdopodobnie duże liście o długości i szerokości około trzydziestu centymetrów. Kwiaty kokornaku przypominają saksofony o wielkości kilku centymetrów. Zaś owoce mają kształt ogórków. Podobnie jak bluszcze kokornak może być sadzony po północnej stronie w zacienionym miejscu. Powojnik nazywany także z łaciny clematisem  ma chyba najpiękniejsze kwiaty ze wszystkich pnączy rosnących w naszym kraju. Liście powojnika także mają swoja urodę. Składają się z kilku jajowatych listków, które są żywo zielona do później jesieni. Winobluszcz wspina się przy pomocy czepnych wąsów zakończonych czepnymi tarczkami. Może się wspinać po ścianach bez dodatkowych podpór. Jeśli bluszcz daje zielone okrycie ściany, to winobluszcz szczególnie jesienią dale pełną gamę bar jesieni.

Tagged ogród, pnącza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *