Pierwsze kwiaty wiosenne

przebiśniegi kwiatki

Wielu posiadaczy przydomowych ogródków bardzo sobie ceni pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie. Takimi zwiastunami odchodzenia zimy są pierwsze kwiaty. W większości przypadków jako pierwsze zakwitają rośliny cebulowe.

 

Śnieżyczka przebiśnieg

 

Jak sama nazwa wskazuje śnieżyczka przebiśnieg zakwita, gdy w ogródku zalega jeszcze śnieg. Z cebulki wyrastają kilkunastocentymetrowe wąskie liście i pojedyncze pędy zakończone zwisającymi białymi kwiatkami o trzech płatkach. Śnieżyczkę sadzimy na ziemi lekko próchniczej, wilgotnej. Śnieżyczka jest wrażliwa na wysychanie dlatego nie należy jej sadzić na stanowiskach nasłonecznionych. Śnieżyczkę rozmnażamy przez podział bezpośrednio po kwitnieniu. Cebulki wykopujemy na przełomie maja i czerwca i powtórnie sadzimy do gruntu w październiku. Może być sadzona na trawnikach, a także pod krzakami.

 

Rannik zimowy

 

Rannik zimowy nie należy do tak okazałych kwiatów, jak śnieżyczka przebiśnieg. Rozwija żółte średniej wielkości kwiatki na kilkucentymetrowej łodydze. Rannik zimowy kwitnie w lutym i marcu równocześnie ze śnieżyczką przebiśniegiem. Przy opadach i niskiej temperaturze kwity się zamykają. Podobnie jak śnieżyczka rannik dobrze rośnie na ziemi lekko próchniczej na nie nasłonecznionych stanowiskach. Można go rozmnażać generatywnie z nasion lub wegetatywnie przez podział części podziemnej. Rannik zimowy obficie wiąże nasiona, które wysypują się z mieszków w maju. Przy rozmnażaniu wegetatywnym kłącze wykopujemy w maju. Kłącze po wykopaniu przechowujemy do sierpnia w suchym piasku. Kłącze można dzielić co dwa lub trzy lata.

 

Cebulica syberyjska i cebulica dwulistna

 

Cebulica tak syberyjska, jak i dwulistna są trochę podobne do śnieżyczki. Kwiatki cebulic są czteropłatkowe o barwie jasnofioletowej. Potrzebują gleby podobnej do śnieżyczki, ale mogą być sadzone na nasłonecznionych stanowiskach. Cebulki wykopujemy w czerwcu i możemy oddzielić cebulki potomne. Cebulki ponownie zakopujemy w ziemi w październiku. Cebulicę można rozmnażać z nasion. Jeśli podczas kwitnienia było mało słońca, to nasiona nie będą dobrej jakości.

 

Szafran wiosenny czyli krokus

 

Szafran po łacinie nazywany crocus jest jednym z bardziej znanych kwiatów wczesnowiosennych. Pojedynczy kwiat ma kształt kielichowaty. Ma niewielkie wymagania glebowe. Lubi stanowiska nasłonecznione. Typowy szafran wiosenny ma barwy fioletowe. Obecnie osiągalne są krokusy o różnorodnych kolorach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *